Konkursy wrzesień 2024 r.

Szanowni Państwo, poniżej prezentujemy zbiorczy wykaz konkursów, w których mogą Państwo aplikować we wrześniu 2024 r. w celu uzyskania środków na prowadzenie badań naukowych. Konkursy zostały podzielone ze względu na instytucję, która je organizuje. W zestawieniu umieszczamy także informacje o konkursach, których nabory kończą się w najbliższych miesiącach. Przy każdym konkursie znajduje się link do artykułu ze szczegółowymi informacjami o zasadach naboru.

BADANIA NAUKOWE 2025 – Zgodnie z Decyzją  Nr 12/2024 Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z dnia 11 września 2024 r. w sprawie otwarcia naboru wniosków na dofinansowanie projektów badawczych finansowanych z subwencji na badania naukowe i prace rozwojowe na rok 2025 do dnia 7 października 2024 r. godz. 23.59.59 prowadzony jest nabór wniosków na finansowanie projektów badawczych z wewnętrznych środków Uczelni na 2025 r.

Logo Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

MONOGRAFIE – Do 2 września 2024 r. trwa nabór prac w ramach Programu Monografie. Program realizowany jest przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i umożliwia wydanie wyłanianych w konkursie, oryginalnych i wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.

START – Do 31 października 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach programu START, którego organizatorem jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Konkurs skierowany jest do doktorantów oraz doktorów, którzy nie przekroczyli 30. roku życia.

Od 17 czerwca 2024 r. otwarty został nabór wniosków w konkursach Maestro 16 i Sonata Bis 14. Nabór wniosków będzie trwał do 17 września 2024 r. do godz. 16:00.

• MAESTRO 16 – na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, i których efektem mogą być odkrycia naukowe;
  • SONATA BIS 14 – na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego, realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy lub tytuł naukowy, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.

Do 16 grudnia 2024 r. godz. 16:00 trwa nabór wniosków w ramach konkursów Opus 28 + LAP/Weave oraz Sonata 20. Pełną treść ogłoszenia o konkursie znajdą Państwo, klikając poniżej w nazwę odpowiedniego konkursu.

• OPUS 28 + LAP/Weave – konkurs ten otwiera możliwość ubiegania się o finansowanie projektów badawczych prowadzonych we współpracy międzynarodowej dwustronnej lub trójstronnej w ramach programu Weave, a także przedsięwzięć realizowanych przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. Konkurs przeznaczony jest dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej;
  • SONATA 20 – konkurs przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o finansowanie projektów obejmujących badania podstawowe, trwających 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy.

Zachęcamy także do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem naboru wniosków na 2024 r. w Narodowym Centrum Nauki – kliknij!.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

GRANTY INTERWENCYJNE – W trybie ciągłym od 15 maja 2024 r. do 20 grudnia 2024 r. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej prowadzi nabór wniosków w ramach programu Granty Interwencyjne. Celem programu jest wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców podejmowanej w reakcji na nagłe, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o istotnych konsekwencjach globalnych lub regionalnych. Kluczowe jest, aby działania projektowe były ukierunkowane na badanie nagłego, nieprzewidzianego zjawiska

Logotyp Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

STUDENCKIE KOŁA NAUKOWE TWORZĄ INNOWACJE – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że w 2024 r. nabór wniosków w ramach programu Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje prowadzony będzie w terminie od dnia 30 września 2024 r. od godziny 08:00 do dnia 4 listopada 2024 r. do godziny 16:00.

KONKURS SPECJALNY – Do 10 grudnia 2024 r. Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki prowadzi nabór wniosków w ramach konkursu specjalnego pn. „«Epokowa zmiana»”? Inwazja Rosji na Ukrainę i jej wpływ na Polskę i Niemcy”. W ramach konkurs możliwe jest uzyskanie maksymalnie 400 000 euro na realizację projektu badawczego, w który zaangażowany będą naukowcy z Polski i Niemiec.

30 sierpnia 2024